Lęk przed lataniem – jak go przezwyciężyć, bądź sprawić by podróż samolotem była bardziej komfortowa ?

 ***
Dziś przychodzę do Was z postem o lęku przed lataniem. Chodź sama uwielbiam podróżować oraz się przemieszczać, odkąd pamiętam latanie samolotem było i nadal bywa koszmarem. Nie przepadam za lataniem i mimo to, iż otwarcie mówię o swoim strachu, jednocześnie staram się z nim walczyć.



Mówią, że z czasem człowiek się przyzwyczaja do latania. Z jednej strony tak, z drugiej strony nie. Ja osobiście nie mogę czuć się komfortowo 13 km nad ziemią J. Nie mam lęku wysokości, nie boję się zamkniętych przestrzeni, natomiast lot samolotem zawsze jest u mnie okupiony pewnym stresem. Oczywiście wiele lat temu, kiedy odbywałam swoje pierwsze loty poziom stresu był na znacznie wyższym poziomie. Natomiast do chwili obecnej mając za sobą już sporą ilość lotów, czasami sama myśl o samolocie mnie stresuje. Mimo to dalej planuję kolejne podróże i kupuję kolejne bilety lotnicze.

Wiele osób twierdzi, że tak naprawdę się nie boję, bo gdyby tak było to nie pchałabym się sama na pokład samolotu. Nie jest to oczywiście prawdą, natomiast moja chęć podróżowania, przewyższa mój strach przed lataniem. Z drugiej strony wierzę też w przeznaczenie. Więc jeżeli cokolwiek złego ma się mi przytrafić, stanie się to tak czy siak i nie ma to znaczenia czy na pokładzie samolotu czy w domu.

Statystyki mówią, iż samolot jest uznawany za najbezpieczniejszy środek transportu. Co 4 sekundy gdzieś na świecie startuje samolot, natomiast ryzyko katastrofy lotniczej wynosi 1:29 mln. Mimo tych statystyk w dalszym ciągu jest spora grupa osób, która odczuwa strach przed lataniem. W takim razie czy można nauczyć się latać bez lęku, bądź sprawić by podróż samolotem upłynęła nam bardzie komfortowo?
………………………………………………………………….
Jak pokonać strach, bądź sprawić by podróż samolotem upłynęła nam bardziej komfortowo?
………………………………………………………………….

1. Zdefiniuj swój strach

Po pierwsze dowiedz się jak najwięcej o samolocie. W wielu przypadkach jest tak, iż boimy się tego co jest nam obce, gdy nie orientujemy się jak coś działa. W związku z tym, im więcej wiesz o przedmiocie Twojego lęku, tym mniej się tego boisz (psychologia). Trudno sobie wyrazić, iż taki ciężki samolot naprawdę może latać:). Nigdy nie byłam dobra z fizyki i jest to dla mnie czysta abstrakcja. Dlatego jak mam okazję dowiedzieć się czegoś więcej o samym lotnictwie korzystam z tej okazji. Oglądam dokumenty w którym występują eksperci tłumaczący jak to się dzieje, że samolot może utrzymywać się w powietrzu. Co się stanie jak wpadnie w turbulencje i czy faktycznie są one niebezpieczne czy tylko są nieprzyjemnym zjawiskiem? Jak poradzą sobie piloci w przypadku wystąpienia awarii, mgły, bądź co gorsze awaryjnego lądowania?. Warto sobie uświadomić, iż załoga jest gruntownie przeszkolona w przypadku wystąpienia takich zdarzeń. Za sterami siedzą ludzie, który też chcą żyć, mają swoje życie, swoje marzenia, rodziny i zrobią wszystko by bezpiecznie wrócić do domu :). Staram sobie przypominać statystyki mówiące o tym, iż transport lotniczy faktycznie jest najbezpieczniejszym z możliwych, a te kilka bądź kilkanaście wypadków rocznie psuje mu statystykę. Oczywiście gdy już do takiego wypadku dojdzie jest to news nr 1 w mediach, bo jest to sensacja (sensacja = oglądalność) - w odróżnieniu od tak nudnego faktu, jak ten, że rocznie miliony samolotów bezpiecznie docierają do celu. Niemniej jednak warto pamiętać, iż statystyki lotów są po Naszej stronie i nie ma co do tego najmniejszej wątpliwości ;). Po drugie co ma być to i tak będzie, szkoda życia na zamartwianie się i zamykanie na nowe podróże. Nie wszędzie można dotrzeć drogą lądową, a świat naprawdę jest piękny i warty odkrywania.


Dodatkowo gdy w trakcie lotu zaczynam się bardziej denerwować, obserwuje personel pokładowy, ich reakcję na wydarzenia, które mają miejsce na pokładzie. Gdy widzę spokój na ich twarzach od razu strach jest mniejszy. Lubię również kiedy pilot nawiązuje kontakt z pasażerami. Taki krótki monolog ze strony pilota i stres również staje się mniejszy :).

2. Sprawdź linie lotniczą

Przed zakupem biletów warto poznać wcześniej linię lotniczą. Spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o przewoźniku z którym wyruszasz w podróż. Poczytaj fora internetowe oraz rankingi bezpieczeństwa.



3. W dniu wylotu

Dobrze przygotuj się do lotu. Przed wyjściem z domu upewnij się, iż wszystkie potrzebne dokumenty masz ze sobą. Sprawdź czy Twój bagaż jest odpowiedniej wielkości, czy nie jest za ciężki i spełnia wymogi linii lotniczej. Zaoszczędzi to Wam dodatkowej nerwówki na lotnisku, która zdecydowanie nie jest nam potrzebna (przecież już wystarczająco denerwujesz się samym lotem – nie dokładaj sobie dodatkowych stresów). Na lotnisko wyjedz odpowiednio wcześniej. Nie ma nic gorszego niż dodatkowy stres i zamartwianie się czy zdążysz na swój lot.




4. Twój pierwszy raz?

Jeżeli jeszcze nigdy nie leciałeś/aś samolotem warto porozmawiać z kimś kto już podróżował takim środkiem transportu. Jestem przekonana, iż rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, doradzi i być może sprawi, iż strach przed nową sytuacją będzie znacznie mniejszy.

5. Miejsce przy oknie proszę…

Znajdź swoje najbardziej komfortowej miejsce, a może masz już swoją ulubioną miejscówkę w samolocie?:). Ja osobiście bardzo lubię siedzieć przy oknie i to najlepiej w środkowej części samolotu. W tym miejscu czuję się najbezpieczniej i mój stres jest znacznie mniejszy. Jeżeli nie masz leku wysokości podziwiaj widoki. Uwielbiam właśnie obserwować świat przez okno samolotu - naprawdę mnie to uspokaja. Dlatego zawszę proszę przy odprawie na lotnisku o odpowiednie miejsce J. Niestety gdy miejsca są przydzielane losowo przy odprawie online (gdy nie chcemy płacić dodatkowej opłaty za rezerwację miejsca) nie mamy na to wpływu, natomiast do mnie zwykle los się uśmiecha i mam to swoje ulubione  miejsce w samolocie.


Kiedyś nawet czytałam artykuł, gdzie było napisane, iż osoby które boją się latać powinny wybierać miejsce w środkowej części samolotu, gdyż najmniej są tam odczuwalne ewentualne wstrząsy. Natomiast najgorsze miejsce pod tym względem to tył maszyny. Dodatkowo gdy tylko jest taka możliwość osoby bojące się latać powinny wybierać loty poranne, gdyż podobno jest wtedy najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia turbulencji – ale nie wiem ile w tym prawdy;)

6. Instrukcja bezpieczeństwa

Zawsze też uważnie wysłuchuję instrukcji bezpieczeństwa przed startem samolotu. Mimo to, iż słyszałam/widziałam ją wiele razy, zawsze staram się skupić na instrukcji przekazywanej przez załogę. Dodatkowo podczas lotu zawsze mam zapięte pasy - to zwiększa poczucie bezpieczeństwa (i faktycznie sprawia, że jesteś bardziej bezpieczna/y w czasie niespodziewanych turbulencji, np. nie uderzysz się w głowę).

7. Zorganizuj swój czas na pokładzie

Zabierz ze sobą tzw. zabijacze czasu. Ja osobiście nie wyobrażam sobie podróży bez wgranej listy muzyki do słuchania, tableta z ulubionymi grami czy z wgranymi filmami/serialami oraz wszystkim tym co pozwoli mi uciec myślami. Osobiście nie przepadam za czytaniem książek w samolocie, ponieważ nigdy nie mogę się skupić na czytanej treści, natomiast wyposażam się zawsze w kolorowe gazety J Przeglądam zdjęcia, rozwiązuje krzyżówki.

8. Towarzysz podróży

Warto mieć obok siebie osobę z którą możemy porozmawiać J. Jak powszechnie wiadomo rozmowa jest dobrym sposobem na rozładowanie napięcia i również pomaga na odgonienie złych myśli krążących nam po głowie. Poza tym podczas lotu mamy czas dla siebie. Nie rozpraszają nas telefony, smsy, możemy poświęcić czas drugiej osobie i spokojnie porozmawiać. Mnie osobiście ten sposób odpowiada w 100%.

9. Komfort przede wszystkim

Przed lotem najlepiej się wyspać. Zjeść lekki posiłek, nie przejadać się. Ja osobiście mam problemy ze snem na pokładzie samolotu. Sen naprawdę przychodzi mi z trudem. Dlatego tak ważne dla mnie jest dobrze przespana noc przed dniem wylotu. Na pokład biorę zawsze ze sobą moją dmuchaną poduszkę - rogala, dzięki której jest mi znacznie wygodniej podczas lotu.



Do samolotu ubierzmy się wygodnie. Nie ma nic gorszego niż spędzenie paru godzin lotu w pozycji siedzącej w uwierającym tu i ówdzie ubraniu. Na pokład zabieram też zawsze szal, którym w razie potrzeby będę mogła się okryć gdyby zrobiło się chłodno.

10. Zrelaksuj się

Podczas lotu możecie dowoli korzystać z metod relaksacyjnych, oddechowych, medytować, niektórzy się modlą. Warto jest też myśleć pozytywnie i odganiać wszelkie czarne scenariusze, które chodzą nam po głowie.

11. Cheers -> Na zdrowie

Mimo to, iż nie zaleca się picia alkoholu przed oraz w trakcie lotu mnie wypicie drinka naprawdę pomaga. Rozluźnia i sprawia, iż nie odczuwam tak wielkiego stresu. Nie mam w tym momencie oczywiście na myśli opróżniania całych butelek i doprowadzanie się do nieprzytomności J, ale mały drink nikomu jeszcze nie zaszkodził ;)

12. Zmiana ciśnienia, jest na to sposób

Warto zawsze mieć przy sobie gumę do żucia, bądź cukierki, które będą pomocne przy zmianach ciśnienia np. przy starcie czy lądowaniu, ale również przy zmianie wysokości lotu przez samolot. Szumy i zatykanie się uszu naprawdę mogą być nieprzyjemne i mogą wzmagać stres.

13. Nie nastawiaj się negatywnie

Przed lotem nie oglądaj filmów o katastrofach lotniczych, nie czytaj newsów o wypadkach lotniczych ani statystyk wypadków. Jeśli się boisz, takie przekazy tylko dodatkowo rozbudzą Twoją wyobraźnię.

 


Jestem ciekawa Waszych sposobów na odstresowanie się w samolocie. Zapraszam do dyskusji w komentarzach :)


Written by Marta

Share this:

CONVERSATION

4 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Dzięki :) mam nadzieję, iż będziesz bywać u mnie częściej :)
      Pozdrawiam
      Marta

      Usuń
  2. Swój pierwszy lot wspominam fantastycznie :) I choć przed samym lotem miałam mnóstwo obaw, lęku, strachu, i jak już zajęliśmy nasze miejsca rozpłakałam się prawie, mówiąc, że chcę wysiąść, to potem jak już przebiliśmy się przez stertę paskudnych chmur i ujrzałam niebieskie niebo i piękne słoneczko ( lecieliśmy o 8.00 ) to bardzo się cieszyłam, że lecę, spodobało mi się :) lot był spokojny, czasem gdzieś tam lekkie szturchnięcia dało się odczuć, ale nic co by wywołało we mnie panikę czy cokolwiek.
    My siedzieliśmy na samym początku, przy oknie. Oby kolejne loty były tak spokojne i fajne, jak ten mój pierwszy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz :) Uważam, że duży wpływ na podejście do latania może mieć pierwszy lot :) jeżeli dobrze go wspominasz, latanie kojarzy Ci się przyjemnie :) Tylko spokojnych i bezpiecznych lotów życzę Kochana :)

      Usuń

Leave a Reply...