Jak zorganizować wyjazd na własną rękę ? To nic trudnego :) ...




W dobie możliwości swobodnego przemieszczania się bez wiz, specjalnych zaproszeń (jak to miało miejsce w poprzednim systemie politycznym naszego Państwa) podróżowanie jest coraz łatwiejsze. Dzięki tanim liniom lotniczym możemy za niewielkie pieniądze zorganizować wyjazd w nieznane. Wystarczy trochę chęci, czasu, a świat stoi przed nami otworem.

- by Marta 
 

W dzisiejszym poście chciałam Wam pokrótce udowodnić, iż organizacja wyjazdu na własną rękę nie jest tak bardzo skomplikowana jak się wydaje. Dla niektórych poniższe wskazówki mogą być dosyć banalne, ale znam wiele osób które nadzwyczajnie w świecie boją się podjąć organizacji własnego wyjazdu. Wolą się zdać na biuro podroży, które załatwi wszytko od A do Z. To też jest OK, ale chcę udowodnić, iż odrywanie świata na własną rękę jest o niebo przyjemniejsze. Bez spiny i terminów, tylko my sami sobie za przewodnika. 


Wiele osób namawiało mnie na założenie takiego podróżniczego bloga i wreszcie nadszedł ten czas. Nie chciałam zamknąć się tylko w jednej kategorii podróży, ponieważ mimo to, iż podróże są moją największą pasją, niestety muszę ją godzić z pracą na etacie. Mam nadzieję, iż kiedyś moja pasja stanie się moją pracą. Niestety do tego czasu poza tematyką podróżniczą będziecie mogli tutaj znaleźć treści związane z tematyką wnętrz, trochę mody, urody, ale przede wszystkim chciałabym, aby to moje miejsce w sieci skupiało się głownie poza podróżami na tematyce lifestyle.

Mam nadzieję, że miło ze mną spędzicie czas i zainspiruje Was do wzięcia życia we własne ręce i odkrywania świata...

PRZED WYJAZDEM

Przed planowaniem wyjazdu warto sprawdzić czy do miejsca do którego planujemy pojechać wymagany jest paszport. Jeżeli jest niezbędny, to koniecznie sprawdźcie jego ważność! W większości krajach paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przybycia do kraju czy też powrotu. Dodatkowo konieczne jest sprawdzenie, czy nie potrzebujemy wizy do przekroczenia granicy.


BILETY LOTNICZE

Przed zaplanowaniem wyjazdu powinniśmy się określić, czy chcemy podróżować tanimi liniami lotniczymi, czy też z regularnym przewoźnikiem. Jedna i druga opcja niesie ze sobą plusy i minusy. Jak powszechnie wiadomo lotniska obsługujące tanie linie lotnicze zazwyczaj są znacznie oddalone od miejsca docelowego, co za tym idzie musimy liczyć się z dodatkowym kosztem (często nie małym) w postaci zakupu biletu np. na shuttle busa, pociąg czy z kosztem zamówienia taxi, która przewiezie nas z lotniska do hotelu/centrum miasta. Dodatkowo też chodzi o czas. Czas przejazdu z np. lotniska Heathrow w Londynie jest o niebo krótszy niż z lotniska Stansted, jest też o niebo tańszy. Niemniej jednak planuję post o plusach i minusach wyboru tanich linii lotniczych vs regularnych przewoźników, także więcej w tym temacie będziecie mogli przeczytać właśnie tam :)



Ja osobiście przy organizowaniu wyjazdów w Europie zazwyczaj korzystam z ofert tanich przewoźników tj.: Ryanair czy Wizzair. W większości przypadków mój wybór trafia na Ryanair ze względu na bezpłatny bagaż jaki możemy zabrać ze sobą na pokład, czyli bagaż kabinowy do 10 kg max wymiar 55x40x20cm oraz dodatkowy bagaż na pasażera o max wymiarach 35x20x20cm. Niestety jeżeli chodzi o Wizzaira bezpłatny bagaż jaki możemy wziąć ze sobą na pokład może być max o wymiarach 42x32x25cm. Dlatego mój wybór zazwyczaj pada na Ryanair, gdzie przykładowo przy weekendowym wypadzie naprawdę nie potrzebuję brać więcej rzeczy niż by to się mieściło w walizce kabinowej. Bilety lotnicze zawsze kupuję bezpośrednio na stronie przewoźnika. Zazwyczaj jest tam najtaniej, bez pośredników i dodatkowych opłat. 


Szukając najbardziej korzystnych cenowo połączeń, ważne jest, aby nie zamykać się sztywno w danych datach. Może się okazać, iż np. tydzień później, bądź wcześniej będą dostępne o niebo tańsze taryfy. Wiec jeżeli macie taką możliwość, zdecydowanie polecam Wam to rozwiązanie. Jeżeli z Waszego miejsca zamieszkania jedyne połączenie np. z Londynem oferuje Wizzair, przemyślcie możliwość wykupienia Wizz Discount Club (klik), który daje możliwość zakupu biletów w tańszych cenach oraz bagażu z rabatem. W większości przypadków to się opłaca, ponieważ porównując ceny biletów zauważyłam, iż różnica pomiędzy cenami biletów bez członkostwa, a z cenami dla klubowiczów akurat wystrczy na wykupienie WDC. Członkowsko WDC jest ważne rok. Także przy każdym kolejnym locie obowiązują Was już ceny dla klubowiczów. W związku z powyższym uważam, iż warto przeanalizować tą opcję przed wyjazdem.

Warto również przeglądać strony internetowe takich przewoźników jak Air France czy LOT w poszukiwaniu korzystnych ofert. Właśnie tam często można znaleźć połączenia w dobrych cenach np. cykliczna promocja Lotu tzw. szalona środa. Dodatkowo warto monitorować strony internetowe biur podróży, na których często pojawiają się oferty zakupu lotów czarterowych. Ceny takich biletów w większości przypadków są bardzo konkurencyjne i zawierają w sobie już bagaż rejestrowany!

Kiedy już wybraliśmy termin podróży jeszcze przed rezerwacją biletów lotniczych warto wyszukać nocleg, aby wiedzieć jaki koszty będziemy musieli ponieść. Czasami bywa tak, iż bilety lotnicze są w bardzo dobrej cenie, natomiast szukając już noclegu w danym terminie jest ciężko znaleźć coś godnego uwagi w dobrych cenach. Oczywiście wszystko zależy od stanu Waszego portfela i wymagań :).

Tak więc mamy wybrany termin podróży, wyszukaliśmy najkorzystniejsze cenowo bilety lotnicze, sprawdziliśmy dostępność oraz ceny noclegów w danym terminie i decydujemy się lecieć :)
To najpiękniejsze uczucie na świecie przy rezerwacji nowego wyjazdu. Zawsze przechodzą mnie dreszcze na myśl nowej przygody :) 

Rezerwacji biletów lotniczych dokonujemy bezpośrednio na stronach przewoźników (tj. wspomniałam wcześniej zazwyczaj jest to najtańsza opcja). Oczywiście możecie się wspomóc wieloma wyszukiwarkami połączeń lotniczych m.in. tj.:
Samolotem Taniej - klik - wyszukiwarka tylko tanich linii lotniczych
Fly4Free- klik - na tej stronie jest dostępna nie tylko wyszukiwarka połączeń lotniczych, ale również noclegów, wynajmu samochodów, jak również dostępne jest forum internetowe.

Pamiętajmy gdy podróżujemy głównie z tanimi liniami lotniczymi, aby dokonywać odprawy online. Za odprawę na lotnisku trzeba dodatkowo zapłacić ! Nie zapomnijcie wybrukować albo pobrać na telefon swojej karty pokładowej. Jeżeli nie będziecie jej posiadali na lotnisku, będzie trzeba uiścić dodatkową opłatę za wydrukowanie dokumentu.

HOTELE

Jeżeli chodzi o rezerwację hoteli/hosteli/mieszkań/apartamentów z pomocą przychodzi nam wiele serwisów internetowych tj.:

W serwisie booking.com często możemy się spotkać z możliwością rezerwacji noclegu z możliwością rezygnacji oraz płatności na miejscu.

NA / Z LOTNISKA

Mamy już bilety lotnicze, zarezerwowaliśmy noclegi, czas na zorganizowanie transferów lotniskowych. Mamy wiele opcji do wyboru. Warto odwiedzić stronę internetową lotniska docelowego i znaleźć zakładkę jak się dostać na lotnisko i jak wydostać się z lotniska. Zazwyczaj proponowane są połączenia autokarowe, autobusowe, możemy też wybrać pociąg czy metro. Rozwiązaniem może też być zamówienie taksówki czy wynajęcia samochodu. W przypadku wynajęcia samochodu proponuję wynająć auto już online i z gotową rezerwacją udać się do biura znajdującego się na danym lotnisku. Ceny online zawsze są niższe niż te oferowane bezpośrednio w biurze.

ZDROWIE

W zależności gdzie się wybieramy warto zorientować się czy są wymagane szczepienia ochronne. Przed wyjazdem w egzotyczne miejsce polecam udać się do poradni medycyny podroży. Warto wiedzieć co na miejscu może nam zagrażać i jak się przed tym uchronić. 

Pamiętajmy o ubezpieczeniu NNW i od kosztów leczenia. Wiele osób o tym zapomina, lecz jest to bardzo istotna kwestia. W przypadku wyjazdu z biurem podróży to biuro występuję do ubezpieczyciela za Was. Natomiast warto pamiętać, że przy wyjazdach na własną rękę musimy pomyśleć o wszystkim. Nie wiadomo co może się przytrafić. Więc lepiej dmuchać na zimne. Dodatkowo jeżeli wybieracie się na narty, bądź uprawiacie ekstremalne sporty zwykłe ubezpieczenie nie wystarczy. Zainteresujcie się ubezpieczeniami skierowanym właśnie pod Was i Wasze wymagania.

Jeżeli chodzi o podróże po UE warto wyrobić sobie EKUZ więcej informacji na stronie NFZ - tutaj

Warto też skompletować sobie apteczkę podróżną.

W mojej apteczce podróżnej znajduje się:
  • płyn do odkażania Octenisept, może być też woda utleniona w żelu Peroxygel;
  • tribiotic - czyli maść antybakteryjna zawierająca w sobie trzy antybiotyki, zapobiegająca rozwojowi zakażeń bakteryjnych w przypadku drobnych ran, zadrapań i oparzeń;
  • fenistil na ukąszenia,
  • tabletki na rozwolnienie nifuroksazyd;
  • elektrolity;
  • leki przeciwbólowe;
  • tabletki na gardło;
  • termometr;
  • leki na gorączkę bądź przeziębienie;
  • plastry na rany bądź na obtarcia.
Mam nadzieję, że moje małe porady, wskazów będą dla Was praktyczne, przydatne oraz że o niczym nie zapomniałam :)

Jeżeli macie pytania piszcie w komentarzach – na wszystkie odpowiem :)

Dodatkowo zachęcam Was do udzielania się jakie posty chcielibyście zobaczyć na blogu :)
 

Written by Marta



Share this:

CONVERSATION

4 komentarze:

  1. Świetny wpis! Czekam na kolejne ❤

    OdpowiedzUsuń
  2. Aż mi się zachciało gdzieś wyskoczyć ! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie :) każdy pretekst jest dobry do zorganizowania chociażby weekendowego wyjazdu :) Pozdrawiam :)

      Usuń

Leave a Reply...